Katedra św. Jana na Starym Mieście w Warszawie jest jednym z tych zabytków, których podczas wycieczki po polskiej stolicy nie można pominąć. Dlaczego warto zwiedzić tę świątynię? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Garść historii z katedry św. Jana

Katedra św. Jana to jeden z najważniejszych kościołów, jakimi może się pochwalić Warszawa. Świątynia ta powstała w XIII wieku i była pierwszym kościołem parafialnym tego miasta. Przez wieki była miejscem znanym z ważnych wydarzeń, takich jak zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja czy koronacja Stanisława Augusta Poniatowskiego. W katedrze tej brali śluby królowie: Władysław IV Waza, Jan Kazimierz oraz Stanisław August Poniatowski. Tu odprawiano przez w ważnych dla kraju intencjach, tu zaglądali najważniejsi przedstawiciele Kościoła Katolickiego podczas swych wizyt w Warszawie.

Było to ważne miejsce na mapie przedwojennej warszawy, nie powinny zatem dziwić liczne rozbudowy tej katedry oraz prace, które miały przemieniać ją w jeden z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych kościołów w tym mieście. Poważnie zniszczona w czasie II wojny światowej, odbudowana w latach 40-tych XX wieku, zachwyca dziś swą gotycką formą, ciekawym wyposażeniem wnętrza oraz historią, z którą można się tu spotkać niemal na każdym kroku.

Na co warto zwrócić uwagę w tej warszawskiej katedrze?

Katedra św. Jana urzeka już samą elewacją. Można tu ujrzeć tablicę przypominającą o osobie profesora Jana Zachwatowicza (autora i architekta odbudowy archikatedry) oraz tablicę poświęconą żołnierzom batalionu „Bończa”. Drzwi wykute w blasze miedzianej, wykonane przez Adama Jabłońskiego, przypominają zwiedzającym o najważniejszych wydarzeniach, które rozegrały się w tej świątyni. Były to tak ważne zdarzenia, jak kazanie ks. Skargi oraz zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja.

Co warto zobaczyć we wnętrzu katedry? Pod chórem muzycznym znajduje się marmurowy portret Zygmunta Kazanowskiego, ciekawie prezentują się też takie pamiątki, jak tablica nagrobna Arcybiskupa Lubicz-Choromańskiego oraz epitafium Józefa Bończy-Miastkowskiego – pierwszego warszawskiego biskupa. Pomnik Stanisława Małachowskiego (marszałka Sejmu Czteroletniego) oraz wybudowana w latach 1986-1987 kaplica – Mauzoleum ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski – oto kolejne miejsca w warszawskiej katedrze, którym warto poświęcić więcej uwagi. Koniecznie trzeba też zajrzeć do Kaplicy Cudownego Pana Jezusa Ukrzyżowanego, zwanej też kaplicą Baryczków. Znajduje się w niej Czarny Krucyfiks – jeden z nielicznych oryginalnych elementów wyposażenia tego kościoła, a zarazem zabytek darzony przez Warszawiaków ogromnym szacunkiem. Warto też odwiedzić katedralne podziemia, które stały się miejscem spoczynku dla wielu znanych Polaków. Swe groby mają tu m. in. Henryk Sienkiewicz, Gabriel Narutowicz oraz kardynałowie August Hlond i Stefan Wyszyński.

Warszawa może się pochwalić licznymi zabytkami architektury sakralnej. W ich gronie katedra św. Jana zajmuje szczególne miejsce, warto zatem w czasie wycieczki po stolicy poświęcić jej nieco więcej uwagi.