Lato to czas wyjazdów i zwiedzania. Pogoda za oknem wręcz zachęca do odpoczynku poza miastem lub odwiedzania innych zakątków naszego kraju. Aby jednak zwiedzać i odpocząć nie trzeba wcale jechać daleko, a ciekawe miejsca lub atrakcje godne uwagi znajdują się bardzo blisko Warszawy. Tak jest właśnie z Żyrardowem i jego okolicami.

Żyrardów to miasto, które położone jest na Mazowszu, w aglomeracji Warszawskiej. Znajduje się ok. 45 kilometrów na południowy zachód od stolicy Polski i jest z nią dobrze skomunikowane. Od Warszawy można do Żyrardowa dojechać autostradą A2 lub drogą ekspresową S8, która łączy się z drogą krajową nr 50. Dobrym dojazdem są również pociągi. W Żyrardowie zatrzymują się pociągi dalekobieżne oraz linie Kolei Mazowieckich. Tak dobre skomunikowanie sprawia, że Żyrardów jest dobrym punktem na wycieczkę zarówno dla zmotoryzowanych, jak i dla tych, którzy nie dysponują własnym samochodem.

Sam Żyrardów to przede wszystkim świetnie zachowana osada fabryczna z końca XIX wieku stanowiąca unikat w skali całej Europy. W swoich założeniach osada spełniała założenia miasta idealnego oraz miasta ogrodu, czyli modnych wówczas idei urbanistycznych. Spacer po mieście na pewno zachwyci miłośników architektury industrialnej. Budynki będące częścią osady fabrycznej w większości pełnią swoje pierwotne funkcje. Spacerowanie po żyrardowskich uliczkach to nie zwykła przechadzka po skansenie, ale po żyjącym od ponad 100 lat organizmie, który dalej funkcjonuje według swoich pierwotnych zasad. Poza osadą obowiązkowym punktem na liście jest Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie zaprojektowany przez Józefa Piusa-Dziekońskiego. Kościół ten jest bliźniaczą budowlą katedry warszawsko-praskiej w Warszawie oraz katedry w Białymstoku. Wszystkie te świątynie były wzorowane na kościele Wotywnym z Wiednia.

Choć sam Żyrardów to dobre miejsce na rodzinną wycieczkę i miejski spacer, to w jego niedalekiej okolicy też znajdują się ciekawe atrakcje. Jedną z nich jest kąpielisko nad Zalewem Żyrardowskim. Atrakcja ta jest o tyle godna polecenia, że stanowi świetną propozycję dla całych rodzin i jest darmowa. Kąpielisko oferuje darmowy parking oraz wstęp na ogrodzony teren, na którym znajduje się piaszczysta plaża, dużo trawników, boisko do siatkówki, parasole, altany piknikowe, a także toalety i prysznice. Poza nieodpłatnymi atrakcjami na miejscu znajduje się też barek, sklepik oraz wypożyczalnia kajaków oraz rowerów wodnych.

Miłośnicy leśnych ostępów powinni się skierować do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego obejmującego lasy puszczy bolimowskiej. Las to nie tylko świetne miejsce na spacer, ale również na wycieczkę rowerową oraz piknik na łonie natury. Na terenie Parku lub w jego sąsiedztwie znajduje się niemało obiektów, które można uznać za atrakcje turystyczne. Są to między innymi zespół pałacowo-parkowy oraz kościół w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii, zabytki Łowicza i Skierniewic, a także liczne pamiątki wydarzeń z okresu I wojny światowej. Wymienione miejsca nie wyczerpują jednak listy punktów do zwiedzenia i warto udać się w tamte rejony osobiście, by się o tym przekonać.

Żyrardów i jego ciekawe okolice znajdują się niecałą godzinę drogi samochodem z Warszawy. To świetna propozycja dla osób, które chcą odpocząć od Warszawy, a także poznać oryginalny kawałek województwa mazowieckiego wraz z unikatową w skali kontynentu osadą fabryczną z końca XIX wieku znajdującą się w Żyrardowie.