Jest jedną z turystycznych wizytówek polskiej stolicy oraz obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po jej terenie. Zamek Królewski w Warszawie, choć jest w istocie „tylko” rekonstrukcją przedwojennej rezydencji, cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród turystów. Co warto o nim wiedzieć?

Z kart historii – Zamek Królewski i jego dzieje

Zamek Królewski w Warszawie ma za sobą długą i burzliwą historię. Pierwotnie był on dość skromną siedzibą, w której urzędowali książęta mazowieccy. W 1569 roku, w związku z zawarciem unii lubelskiej i wybraniem Warszawy na miejsce zebrań sejmowych, gmach ten stał się najważniejszym budynkiem na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej. To właśnie w murach królewskiego zamku obradował parlament, reprezentowany przez trzy stany: posłów ziemskich, senatorów oraz króla.

To tu, w murach Zamku Królewskiego, uchwalano Konstytucję 3 Maja, to w murach tego zamku ostatnie lata swego życia spędził Stefan Żeromski. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej, zamek ten był tylko stosem gruzów, a na jego podbudowę trzeba było czekać blisko 30 lat.

Co warto zobaczyć na Zamku Królewskim?

Choć obecny zamek powstał niemal od podstaw w latach 70-tych XX wieku, zainteresowanie turystów królewską rezydencją utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Piękne wnętrza, w których można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki, skutecznie przyciągają tu gości z różnych zakątków świata. Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania obiektu? W gronie licznych atrakcji, z jakimi można się tu spotkać, wyróżniają się pokoje królewskie. Pokoje dworskie, Izby Poselskie oraz Izba Senatorska to kolejne wnętrza, do których warto zajrzeć. A co z miłośnikami sztuki? I na nich czeka tu wiele atrakcji, przy czym największe wrażenie robi tu Sala Canaletta.

Ten nadworny artysta króla Stanisława Augusta uwieczniał widoki dawnej Warszawy, a z wielu jego prac korzystano w trakcie powojennej odbudowy miasta. Dziś jego obrazy można oglądać w jednym z pomieszczeń Zamku Królewskiego, a stworzona w ten sposób panorama Warszawy może na każdym z gości zrobić ogromne wrażenie.

Choć Warszawa może się pochwalić wieloma cennymi zabytkami, Zamek Królewski zasługuje tu na szczególne wyróżnienie. Ta piękna budowla kusi ciekawymi wnętrzami i licznymi dziełami sztuki, a spacer po jej terenie może się dla każdego z nas okazać wyjątkową podróżą w czasie.